Vzhledem k tomu, že zítra jedu (konečně) do Paříže obdivovat krásy města z Eiffelovky a parler en francais (a jíst makronky a palačinky a bagetky a sýry a hádat se se spolužáky a fotit každou blbinu), tak jsem se rozhodla připravit se na nedostatek potravin oblíbenou činností a to tím, že si upeču něco dobrého ke svačinkám, potažmo obědům, potažmo večeřím, protože zajištěnu máme akorát snídani. Mám v plánu si k obědu dát něco na ulici (třeba zdravě vypadající sendvič a nebo právě tu palačinku, protože výlety tohoto typu přeci nejsou odtučňovací kůra a pakliže mám poznávat francouzskou kulturu, tak jedině se vším všudy, a protože kuchyně to doho pochopitelně patří v tomto případě z velké části, byl by hřích se za každou cenu cpát pufovanými chlebíčky a "hlídat si figuru". Né, že bych za ta slunečná léta strávená ve Francii nezažila z francouzské kuchyně až až (kdo zažil žabožroutské stolování pochopí, kdo ne, pravděpodobně nepochopí, ale o tom možná jindy), ale obzory je třeba si rozšiřovat pořád (přineste mi klidně i toho šneka!).
Hlavní úlohou mého dnešního stání u trouby tedy bylo (upéct) vykouzlit něco chutného, zdravého, nedrobivého (není nic horšího než drobivá bábovka všude jen ne v žaludku, přecijenom Paříž je obrovská a stihnout ji jen za dva dny bude pravděpodobně nadpozemský výkon, takže očekávám shon a já jsem opravdu (šnek) pomalá, takže svačit při cupitání za skupinou bude teprve zábava a to poslední, po čem toužím je zachytávat drobečky všude kolem) a hlavně výživného, tedy něco, co mě dokonale zasytí. Volba padla na mrkvovo vločkovo fazolovo tvarohový superkoláč.
Superkoláč
na těsto na dva pekáčky budeme potřebovat:
5 středních mrkví
hrnek bílých fazolí
1 menší jablíčko
1 banán (čím vyzrálejší, tím lepší)
půl hrnku bílého jogurtu
půl hrnku mléka
2 vejce a 1 bílek
hrnek mletých ovesných vloček
1/4 hrnku celozrnné mouky
skořice (čím víc, tím líp ♥)
špetka perníkového koření
prášek do pečiva
med
na tvarohové pomazání (:D) budeme potřebovat:
půl nízkotučného tvarohu
lžíce bílého jogurtu
1 žloutek
Mrkev (omytou a okrájenou z obou stran), fazole a jablko nastrouháme (nebo rozmixujeme), přidáme banán rozmixovaný v troše mléka, jogurt, mléko, vejce a pořádně promícháme. Pak příjdou na řadu suché ingredience, tedy vločky, mouka, skořice, koření a prášek do pečiva, znovu promícháme. Těsto vylijeme na plech (nebo do dvou pekáčů nebo třeba do formy na dort) a rovnoměrně rozprostřeme.
Na pomazání utřeme tvaroh s jogurtem a žloutkem, můžeme dosladit trochou medu nebo sladidlem dle chuti. Lžičkou (nebo lépe pytlíčkem plným náplně) uděláme na těsto čáry (nebo třeba srdíčka) a dáme péct do trouby vyhřáté na 200°C na 30-40 minut (ale hlídat, každá trouba peče jinak), upečení ozkoušíme špejlí.
Recept jsem víceméně vymýšlela, není to žádná miss buchta, ale sladké to je příjemně díky jablku, banánu i medu, nedrobivost to splňuje na 100% a to mi ke štěstí stačí. Ten jogurt s mlékem tam je spíš navíc, jen mám vždy tendence dát tam všechno, co je po ruce, spíš jsem si hrála s konzistencí. Z bílků můžete vyšlehat sníh, ale mě to vždycky připadá zbytečné a nikdy nepostřehnu rozdíl mezi vyšlehanými a nevyšlehanými bílky.
Dobrou chuť a
AU REVOIR! :)